UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Na czym polega leczenie kanałowe?

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe lub inaczej endodontyczne to leczenie zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Polega na usunięciu z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie na zabezpieczeniu powstałej w wyniku zabiegu przestrzeni poprzez wypełnienie materiałem. Jest najlepszym przykładem na to, że dzięki rozwojowi technologicznemu, weszliśmy na zupełnie inny poziom leczenia. Kiedyś na myśl o leczeniu kanałowym, często w naszych głowach pojawiała się wizja „zatruwania zęba” oraz strasznego bólu towarzyszącemu każdej wizycie. Znieczulenie nie było popularne a długość korzenia była oceniana przez lekarza na podstawie mimiki twarzy pacjenta oraz jego reakcji związanej z bólem. Na szczęście dziś, leczenie kanałowe ma inny wymiar. Dysponujemy zarówno wiedzą jak i sprzętem, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo powodzenia w leczeniu (obecnie skuteczność leczenia kanałowego sięga nawet 95%).

Leczenie kanałowe a budowa zęba

Każdy ząb składa się z korony (część widoczna w jamie ustnej) oraz korzenia (korzeń utrzymuje cały ząb w kości).
Na koronę zęba składają się 3 warstwy. Zaczynając od zewnętrznej, będą to:

  • szkliwo
  • zębina
  • miazga (czyt. nerw).

Pod zębiną występuje pewnego rodzaju przestrzeń (komora miazgi), która wypełniona jest mocno unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Zadaniem miazgi jest zatem odżywianie zęba, poprzez dostarczanie tlenu, oraz obrona przed infekcjami. Zdarza się, że w obrębie koronowej części miazgi dochodzi do zakażenia, które jest najczęściej spowodowane przez bakterie nagromadzone w ubytku próchnicowym. Pierwszym charakterystycznym objawem zapalenia miazgi jest dotkliwy ból. Aby go złagodzić należy wywiercić otwór w koronie zęba, co jest równoznaczne z wstępem do leczenia kanałowego.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Wśród pacjentów najpopularniejszą dolegliwością, która zwiastuje konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego jest zatem dotkliwy ból zęba. Jest to dolegliwość samoistna, która utrzymuje się dłuższy czas (kilka dni) i może być dokuczliwa do tego stopnia, że zaburza sen. Nie jest to jednak regułą, ponieważ leczenie kanałowe stosuje się także w zębach martwych, które nie dają dolegliwości bólowych.
Oprócz rozległego procesu próchnicowego, który prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba, sytuacjami świadczącymi o konieczności leczenia są:

  • martwica miazgi,
  • próchnica wtórna, pojawiająca się wokół opracowanych zębów,
  • urazy zębów (kiedy korona zęba zostanie złamana, a miazga odsłonięta),
  • mikrourazy spowodowane bodźcami mechanicznymi (w tym nieprawidłowo wykonane wypełnienia, uzupełnienia protetyczne lub nawyki takie jak gryzienie długopisów),
  • narażenie zęba na bodźce termiczne, radioaktywne, świetlne, które powodują stan zapalny a nawet martwicę miazgi,
  • nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe (np. w wyniku niedopełnienia kanału),
  • zmiany okołowierzchołkowe (które diagnozujemy na podstawie zdjęć rentgenowskich).

Leczenie kanałowe przeprowadzamy zarówno u małych dzieci w uzębieniu mlecznym, u dorosłych a nawet u osób w podeszłym wieku.

Przebieg leczenia kanałowego

Zanim rozpocznie się leczenie endodontyczne – lekarz powinien odpowiednio zdiagnozować zmiany chorobowe. Oprócz dokładnego wywiadu z pacjentem i standardowego badania, stosuje się w tym celu diagnostykę radiologiczną. Podczas badania wewnątrzustnego stomatolog widzi jedynie powierzchnie zębów. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają lekarzowi zajrzeć „do wnętrza” zęba i prawidłowo rozpoznać problem. Taka wizualizacja umożliwia także wstępną ocenę kanałów korzeniowych (np. ile ich jest oraz czy są zakrzywione).

Po diagnozie, pierwszy etap leczenia polega na otwarciu zęba, następnie usunięciu próchnicy i wykonaniu dojścia do kanałów korzeniowych. Do standardów w leczeniu kanałowych zalicza się obecnie zakładanie koferdamu. Jest to specjalna osłona gumowa, która izoluje nadmiar śliny od wnętrza zęba podczas leczenia. Kolejnym etapem jest usunięcie miazgi z komory i kanałów, poszerzenie ich specjalnymi pilnikami oraz dezynfekcja polegająca na płukaniu stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu w celu usunięcia bakterii i resztek miazgi.

W trakcie zabiegu wielokrotnie sprawdza się długość kanałów za pomocą urządzenia zwanego endometrem. Jest to bardzo ważna czynność, gdyż dokładne opracowanie kanałów na całej ich długość zwiększa szansę na powodzenie w całym procesie leczenia. Po dokładnym zdezynfekowaniu i opracowaniu kanałów osusza się je i szczelnie wypełnia za pomocą gutaperki (materiały termoplastycznego) aby nie doszło do ponownego zakażenia.

Ząb z opracowanymi kanałami korzeniowymi odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym (np. koroną). Jakość leczenia endodontycznego można zweryfikować wykonaniem zdjęcia radiologicznego.

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu, dlatego pacjent nie musi cierpieć podczas wizyty.

Leczenie pod mikroskopem

Trzeba podkreślić, że leczenie kanałowe należy do najbardziej skomplikowanych i nieprzewidywalnych zabiegów z zakresu stomatologii, co wynika z anatomii zębów. Zęby w jamie ustanej dzielimy na 4 grupy: zęby sieczne, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Najłatwiejsze do leczenia będą zęby sieczne, które mogą posiadać 1 lub 2 kanały oraz kły posiadające jeden kanał. W zębach przedtrzonowych liczba kanałów zwiększa się od 1 do 3, natomiast w zębach trzonowych nawet do 6. Należy również zaznaczyć, że kanały mogą być zagięte a nawet zakręcone i to one przysparzają najwięcej trudności. Dlatego też bardzo często w trakcie leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop. Pozwala on na wielokrotne powiększenie obrazu leczonego zęba dzięki czemu lekarz ma możliwość je dokładnie opracować i oczyścić. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu, istnieje większe prawdopodobieństwo odnalezienia dodatkowych kanałów. Sprawdź jakie są zalety leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu.

Do leczenia kanałowego nie trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotowywać. Warto przed wizytą zjeść posiłek, gdyż wizyta może być znacznie dłuższa niż standardowa.

Leczenie kanałowe w Kołodent

W Centrum Stomatologicznym Kołodent dysponujemy wykwalifikowaną kadrą lekarzy stomatologów, którzy pomogą wyleczyć Twoje zęby profesjonalnie i bezboleśnie. Specjalizujemy się w bezstresowym leczeniu i stosujemy nowoczesne sposoby znieczulania. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia dokładną diagnostykę (wykonujemy zdjęcia rtg zębów) oraz opracowywanie kanałów pod mikroskopem. Jeśli szukasz godnych zaufania specjalistów oraz miejsca przyjaznego pacjentom – zapraszamy Cię na wizytę do naszej kliniki. Zapisz się na wizytę kontrolną.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55