UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Ósemki – co należy wiedzieć o zębach mądrości?

ósemki
Kiedy ósemki się pojawiają i dlaczego są kłopotliwe?

Ósemki, lub jak potocznie się je nazywa – zęby mądrości, to zęby trzonowe, które zazwyczaj wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia. Są ostatnimi zębami w łukach zębowych szczęki i żuchwy, które nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym. Z tego powodu często w jamie ustnej dorosłego człowieka nie pozostaje wystarczająco dużo miejsca na ich prawidłowe wyrznięcie. Brak miejsca jest również wynikiem ewolucji. W porównaniu do naszych przodków mamy mniejsze kości szczęki i żuchwy i coraz częściej ostatnie zęby trzonowe wyrastają częściowo w niekorzystnym położeniu albo pozostają niewyrznięte.

Jakie problemy mogą przysporzyć nieprawidłowo umiejscowione lub niewyrznięte ósemki?

Kłopotów spowodowanych zębami mądrości może być wiele. Najczęściej diagnozujemy:

  • dolegliwości bólowe,
  • obrzęk,
  • szczękościsk,
  • ostre i przewlekłe stany zapalne,
  • kłopoty z odżywianiem,
  • kłopoty z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.
Kiedy i dlaczego usuwać ósemki?

W dużej mierze decyzje o usunięciu ósemki należy podjąć, po doświadczeniu wyżej wymienione dolegliwości. Jeśli ósemka wyrosła w pełni ale jest znacznie zniszczona przez próchnicę, również warto pomyśleć o ekstrakcji, gdyż z powodu anatomii trzecich trzonowców oraz utrudnionego dostępu, ich odbudowa lub leczenie mogą nie być skuteczne.

Ósemki całkowicie zatrzymane.

O całkowitym zatrzymaniu zęba mówimy wtedy gdy ząb całkowicie otoczony jest kością. Zwykle takie ósemki są źle ułożone np. koroną w kierunku siódemek, wtedy naciskają na ich korzenie powodując stłoczenie zębów. Często zdarza się, że usunięcie ósemek w takim przypadku, będzie wskazaniem ze względów ortodontycznych.

Aby sprawdzić ułożenie trzecich trzonowców, konieczne jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego wszystkich zębów w jednej płaszczyźnie aby uzyskać informacje o wzroście i rozwoju tych zębów, co jest bardzo pomocne w zaplanowaniu dalszego postępowania.

Usuwanie ósemek – na czym polega?

Ekstrakcje ósemek to zabiegi, które wykonywane są przez chirurga szczękowego z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Chirurgiczne usunięcie ósemki wymaga od stomatologa nacięcia błony śluzowej, rozseparowania korzeni za pomocą odpowiednich wierteł, rozchwiania ich poprzez zastosowanie dźwigni oraz wyjęcie przy użyciu specjalnych kleszczy chirurgicznych. W przypadku zęba całkowicie zatrzymanego w kości, po nacięciu błony śluzowej, chirurg usuwa także fragment kości nad zębem aby uzyskać dostęp do wyrywanej ósemki. Po usunięciu zęba, zębodół zostaje oczyszczony a rana zaopatrzona w szwy, na zdjęcie których należy zgłosić ok 7-10 dnia po zabiegu.

Jak uniknąć powikłań w wyniku usunięcia ósemki?

Poniżej przedstawiamy 5 porad dzięki, którym można uniknąć przykrych powikłań:

  1. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.

Obowiązuje całkowity zakaz jednego i drugiego przez minimum 24 godziny po zabiegu. Najlepiej jednak używki odstawić na 2-3 dni. Palenie papierosów jest jednym z czynników ryzyka powstania tzw. suchego zębodołu. Nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, zaburza przepływ krwi przez co tkanki są niedotlenione a rany goją się wolniej. W trakcie stosowania antybiotyków oraz środków przeciwbólowych po zabiegu, zakazuje się również spożywania alkoholu.

  1. Odstaw gorące napoje i potrawy.

Po podaniu znieczulenia, nie odczuwa się prawidłowo bólu oraz bodźców termicznych, dlatego też gorąca herbata nie jest wskazana dopóki znieczulenie nie przestanie działać. Ponadto wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i może nasilać krwawienie. Oprócz spożywania gorących napojów należy zaprzestać także korzystania z sauny, solarium ani nie stosować ciepłych kompresów na policzek.

  1. Unikaj wysiłku fizycznego

Wysiłek fizyczny i schylanie się to czynności, których należy unikać przez około 7 dni po zabiegu. Należy odpoczywać, najlepiej z głową uniesioną wyżej niż zwykle oraz stosować zimne okłady.

  1. Dbaj o higienę jamy ustnej.

Nie należy zaprzestawać szczotkowania zębów. Tkanki pozabiegowe muszą być utrzymywane w czystości oraz pozbawiane resztek jedzenia aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego. Zaleca się także delikatne przepłukiwanie jamy ustnej płynami zawierającymi chlorheksydynę, która jest jednym z najpopularniejszych antyseptyków wykazujących silne działanie przeciwbakteryjne.

  1. Nie stosuj aspiryny

Aspiryna powoduje rozrzedzanie krwi a więc może zaburzać powstawanie skrzepu i powodować dalsze krwawienie. Nie powinno się jej stosować również przed zabiegiem. W razie bólu zalecane są środki na bazie ibuprofenu, paracetamolu lub ketoprefenu gdy ból jest intensywny.

Potrzebujesz pomocy?

Czy doświadczasz dolegliwości związanych z nieprawidłowym ułożeniem swoich zębów mądrości? Nasi doświadczeni stomatolodzy są gotowi Ci pomóc. Jesteśmy ekspertami w bezstresowym leczeniu. Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55