UMÓW 
SIĘ NA
WIZYTĘ

Przebarwienia zębów – co je powoduje i jak im zapobiegać?

Przebarwienia zębów Wola
Co powoduje przebarwienia zębów?

Za przebarwienia zębów, a konkretniej szkliwa obwiniamy najczęściej kawę, herbatę oraz papierosy. Nic bardziej mylnego! Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że istnieją też inne produkty, które wpływają na kolor naszego szkliwa, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali.

Powyżej wymienieni „winowajcy” zawierają związki chemiczne, na które warto zwrócić uwagę, jeśli szukamy powodów przebarwień. Należą do nich substancje takie jak chromogeny, taniny i kwasy. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Chromogeny
Bezbarwne substancje, które po zajściu odpowiedniej reakcji chemicznej, zostają przekształcone w barwny związek. Chromogeny pochodzą głównie z naturalnych procesów przebiegających w jamie ustnej. Inaczej mówiąc reakcji zachodzących pomiędzy aminokwasami a cukrami oraz adsorpcji składników chemicznych produktów spożywczych. Mamy tu na myśli produkty takie jak: kawa, herbata, ciemne gazowane napoje, czerwone wino oraz produkty powstające w wyniku palenia tytoniu.

Taniny
Żółte i brązowe polifenole, które pozostawiają ślady na szkliwie. Oprócz kawy, herbaty i czerwonego wina, możemy je także znaleźć w owocach! Są to np. jabłka, truskawki, maliny, owoce leśne, żurawina, granaty. Występują także w orzechach włoskich i roślinach strączkowych.

Kwasy
Czyli związki chemiczne, pod których wpływem szkliwo zębów staje się miękkie i szorstkie. Ich znaczna ilość w kontakcie ze szkliwem powoduje erozję czyli utratę powierzchniowych tkanek zęba. Do najbardziej szkodliwych napojów i pokarmów zawierających kwasy należą m.in. napoje energetyczne, napoje gazowane, soki cytrusowe, białe wino, piwo, kwaśne owoce oraz niektóre warzywa np. pomidory, brukselka.

Ale to nie wszystko. Przebarwienia zębów mogą powodować również:

Leki i antybiotyki
Za przebarwienia szkliwa odpowiadają leki stosowane w leczeniu: niewydolności krążenia, niedokrwienia serca, nadciśnienia, alergii, nadciśnienia, oraz leki stosowane w zaburzeniach psychicznych, które mają silny wpływ na barwę szkliwa. Podobnie działają antybiotyki z grupy tetracyklin, które mogą powodować trwałą zmianę koloru szkliwa.

Sosy i syropy
Niestety również nie sprzyjają pięknym, białym zębom. Warto zatem wykluczyć z codziennej diety: ketchup, sos pomidorowy, sos sojowy i winegret, ocet balsamiczny i syrop klonowy.

Przyprawy
Do najbardziej barwiących przypraw zaliczamy curry, kurkumę i czerwoną paprykę.

Cukierki, żelki, lizaki
Są to słodycze barwione za pomocą sztucznych barwników, które również mają niekorzystny wpływa na kolor naszych zębów.

Jak zapobiegać przebarwieniom zębów?

Choć najlepiej zredukować spożycie produktów powodujących przebarwienia oraz wpływających na kondycję naszych zębów, to jednak niełatwo całkowicie wyłączyć je z diety. Warto pamiętać o paru rzeczach, które pomogą nam ograniczyć skalę przebarwień. Po zjedzeniu lub wypiciu silnie barwiącego produktu np. kieliszka czerwonego wina lub filiżanki kawy, jeśli jest to możliwe, umyjmy zęby. Nie szczotkujmy zębów od razu po jedzeniu lub piciu, ale odczekajmy ok. 15- 30 min. Szkliwo rozmiękcza się po spożyciu produktów o pH niższym niż 5,5. Aby uniknąć naruszenia szkliwa należy poczekać aż wartość pH wróci do normy.

Poniżej wartość pH przykładowych napojów:
napoje gazowane typu kola: od 2,5 do 4,5 pH
napoje energetyczne: od 2,77 do 3,37
pH
wino:ok. 3,5 pH
piwo: poniżej 4,5 pH
kawa czarna: 5,7 pH
kawa z mlekiem: ok. 6,5 pH

Płytka nazębna, która gromadzi się między zębami i przy linii dziąseł, zwiększa ryzyko pojawiania się przebarwień dlatego warto używać nici dentystycznych. Jeśli nie mamy możliwości umycia lub nitkowania zębów, przepłuczmy je zwykłą wodą. Tym sposobem zredukujemy ilość niekorzystnych substancji, które osadzają się na szkliwie. Przebarwień można uniknąć używając do picia słomek. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie kontaktu zębów z kwasami i środkami barwiącymi.

UDOSTĘPNIJ:

UDOSTĘPNIJ:

Szukaj

Najnowsze wpisy

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Zadzwoń: +48 22 877 11 55