Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia w stomatologii to medyczna specjalizacja, która opiera się na leczeniu operacyjnym jamy ustnej, w tym szczęki, żuchwy oraz okolic przyległych. Stosujemy ją, gdy leczenie zachowawcze, kanałowe lub protetyczne nie jest wystarczające lub nawet niemożliwe. Ale nie tylko – zabiegi chirurgiczne wykonujemy także w przypadku występowania wielu różnych chorób.
W Centrum Stomatologicznym Kołodent mamy świadomość, że chirurgia i związane z nią zabiegi wywołują wśród pacjentów lęk i niepokój. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na komfort psychiczny naszych pacjentów. Przed każdym zabiegiem przeprowadzamy konsultacje, aby wyjaśnić wątpliwości i zaspokoić naszych pacjentów w zakresie informacyjnym. Indywidualnie wyjaśniamy jak należy przygotować się do zabiegu, omawiamy jego przebieg, możliwe powikłania i zasady postępowania w okresie rekonwalescencji.
Rodzaje zabiegów chirurgicznych
Do najczęśćiej wykonywanych zabiegów chirurgicznych zaliczamy:
- USUWANIE ZĘBÓW (inaczej ekstrakcje zębów lub potocznie wyrywanie zębów). Wskazaniem do ekstrakcji jest nieodwracalne zapalenie miazgi i tkanek twardych, niedrożność kanałów oraz chorobowe stany przyzębia.
- USUWANIE ZĘBÓW ZATRZYMANYCH. Zabieg ten dotyczy zębów prawidłowo wykształconych anatomicznie, ale całkowicie otoczonych przez kość, lub częściowo zatrzymanych (kiedy widoczny jest niewielki fragment korony zęba, pokryty błoną śluzową dziąsła).
- ZABIEGI PODCINANIA WĘDZIDEŁEK
- RESEKCJE WIERZCHOŁKA KORZENI, HEMISEKCJE
Usuwanie zębów – co warto wiedzieć?
Usuwanie zębów, lub inaczej ekstrakcje odbywają się po podaniu środka znieczulającego, tak więc cała procedura przebiega bezboleśnie. Aby usunąć ząb, lekarz używa specjalnych narzędzi w celu zerwania więzadła okrężnego otaczającego ząb. Następnie za pomocą odpowiednio dobranych kleszczy doprowadza do zwichnięcia zęby i oddzielenia go od kości. Zębodół zostaje oczyszczony, rana zaopatrzona a pacjentowi pozostaje jedynie zagryźć wacik na czas ok. 20 min, aby zatrzymać krwawienie.
W przypadku zębów mądrości, procedura wygląda podobnie. Najpierw jednak lekarz musi naciąć błonę śluzową dziąsła, następnie oddzielić płat śluzówki wraz z okostną od kości otaczającej ząb, znieść jej nadmiar przy użyciu odpowiednich wierteł i wydobyć ząb. W tej sytuacji konieczne jest zszycie rany. Szwy zostają usunięte po okresie 1 tygodnia podczas wizyty kontrolnej.
Wskazania po usunięciu zęba:
Po ekstrakcji zalecamy stosowanie chłodnych kompresów, antybiotykoterapii oraz miękkiej diety. Wskazane jest także unikanie wysiłku fizycznego, palenia tytoniu oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej.
Pozostałe zabiegi stosowane w chirurgii stomatologicznej
- zabiegi implantoprotetyki stomatologicznej,
- zabiegi na zatoce szczękowej,
- augumentacja (odbudowa) kości,
- zabiegi stosowane w leczeniu ropni i przetok ustno-twarzowych,
- usuwanie zmian błony śluzowej: włókniaków, nadziąślaków, brodawczaków i mukoceli,
- zabiegi związane z leczeniem chorób stawów skoroniowo – żuchwowych i gruczołów ślinowych.
Chciałbyś skonsultować swoje objawy? Nie jesteś pewny, czy zabieg chirurgiczny jest u Ciebie niezbędny? Zapisz się na wizytę i porozmawiaj z naszymi doświadczonymi lekarzami.