Ortodoncja
Słowo ortodoncja pochodzi z języka greckiego: ORTHOS – prosty oraz ODOUS – ząb. Jest dziedziną stomatologii, która swoim działaniem obejmuje leczenie wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korektę wszelkich nieprawidłowości zębowych.
Jakie są wady zgryzu?
Wady zgryzu to zaburzenia zarówno w budowie jak i czynnościach zębów, łuków zębowych oraz wzajemnej ich relacji, które objawiają się zmiennością rysów twarzy a także utrudnieniami w jedzeniu, mówieniu czy też oddychaniu.
Do najpowszechniejszych wad zgryzu zaliczamy:
- tyłozgryz (żuchwa jest cofnięta),
- przodozgryz (widoczne jest wysunięcie żuchwy do przodu; zęby dolne zachodzą na górne)
- zgryz otwarty (objawiający się wolną przestrzenią na pewnym odcinku między dolnymi i górnymi zębami),
- zgryz krzyżowy (zęby dolne zachodzą na górne zarówno w odcinku przednim jak i bocznym)
Diagnostyka ortodontyczna
Aby postawić trafną diagnozę ortodontyczną, konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz badanie zarówno wewnątrz jak i zewnątrzustne pacjenta. Dokumentację ortodontyczną należy uzupełnić w oparciu o modele diagnostyczne wraz z ustaleniem zwarcia a także fotografie. Do najcenniejszych elementów diagnostyki zaliczamy zdjęcia rentgenowskie czyli pantomograficzne oraz cefalometryczne.
Kiedy umówić dziecko do ortodonty?
Jeżeli u dziecka nie zostały dostrzeżone jakiekolwiek nieprawidłowości, pierwszą wizytę kontrolną u ortodonty należy odbyć w pierwszym etapie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jeśli w tym okresie zaobserwujemy jednak, że dziecko ma stale otwartą buzię, oddycha przez usta, ssie kciuk, obgryza paznokcie czy też ma wadę wymowy, jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.
Leczenie ortodontyczne dla dorosłych
Do lekarza ortodonty coraz częściej zgłaszają się także dorośli, u których najczęstszymi przyczynami wad zgryzu są braki w uzębieniu. Mało kto, zdaje sobie sprawę, że po utracie zęba, zmienia się także położenie i wysokość zębów sąsiednich, w efekcie czego może dochodzić do poważnych zmian w budowie szczęki i żuchwy, trudnych w późniejszym czasie do usunięcia. Leczenie ortodontyczne w tym przypadku ma na celu koordynację łuków zębowych, korygowanie ustawienia przesuniętych zębów oraz zamykanie luk. Jest też często stosowane jako przygotowanie do leczenia protetycznego.
Ortodoncja w Kołodent
W klinice Kołodent oferujemy państwu kompleksową diagnostykę oraz leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów ruchomych i stałych. Stale wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Należy do nich między innymi nowoczesny aparat typu Clear Aligner, w postaci niewidocznych nakładek. Jest to doskonała alternatywa dla osób, którym trudno jest podjąć decyzję o leczeniu za pomocą aparatu stałego. Zapewniamy państwu opiekę najlepszych specjalistów, kontrolę nad przebiegiem leczenia, a w efekcie przyczyniamy się do poprawy wyglądu i samopoczucia.
Zapraszamy do zapisów na wizytę.