Profilaktyka i estetyka w stomatologii

Profilaktyka jest najważniejszym czynnikiem w trosce o zachowanie pełnego i zdrowego uzębienia pacjenta na całe życie. Możemy ją podzielić na profilaktykę domową (mycie zębów, nitkowanie, używanie płynów do płukania) oraz gabinetową. W zależności od rodzaju uzębienia wyróżniamy: profilaktykę dzieci i profilaktykę dorosłych.

Profilaktyka dzieci

Rodzice z dziećmi powinni zgłaszać sie na pierwsze przeglądy stomatologiczne w momencie zauważenia pierwszych zębów mlecznych (+/- 6 mc. ż), a następie umawiać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza prowadzącego. Pozwoli to na wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz oswojenie malucha ze środowiskiem gabinetu co w przyszłości może skutkować brakiem dentofobii  strachu przed dentystą.

Zabiegi profilaktyczne u dzieci

Lakowanie jest to pokrycie bruzd zębów trzonowych mlecznych oraz trzonowych i przedtrzonowych stałych lakiem zawierającym fluor. Bruzdy stają się płytsze przez co łatwiej jest utrzymać higienę oraz zapobiec rozwojowi próchnicy.

Lakierowanie (fluoryzacja) – „malowanie” zębów preparatami z dużą dawką fluoru co wzmacnia zęby chroniąc je przed działaniem bakterii i rozwojem próchnicy.

Profilaktyka dorosłych

U osób dorosłych najczęstszym działaniem profilaktycznym jest tzw. „pakiet higienizacji”. Zabieg taki składa się z:

  • skalingu
  • piaskowania
  • polishingu
  • fluoryzacji

W ciągu kilku minut po spożyciu posiłku w jamie ustnej zaczynają gromadzić się bakterie powodujące tzw. „miękki osad” ( zęby są chropowate). Nieusunięty lub niedokładnie usunięty osad przez pacjenta (zła technika szczotkowania, zła szczoteczka itp.) w ciągu kilku godzin zamienia się w tzw. „twardy osad”- kamień, którego pacjent nie jest w stanie samemu już usunąć. Długie zaleganie kamienia powoduje początkowo zaczerwienienie, ból i krwawienie dziąseł, następnie zanik kości i rozchwianie zębów, co często skutkuje koniecznością usunięcia zębów.

Skaling – usunięcie kamienia nad i poddziąsłowego za pomocą skalera emitującego ultradźwięki, które rozbijają kamień, którego pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie w domu.

Piaskowanie – u pacjentów spożywających duże ilości kawy, herbaty, palących papierosy często na powierzchniach zębów pojawia się nieestetyczny czarny osad. W celu poprawienia estetyki i przywrócenia „białego uśmiechu” zaleca się piaskowanie, czyli usunięcie osadów za pomocą specjalnego piasku pod dużym ciśnieniem. Wbrew panującym opiniom piaskowanie wykonywane pod nadzorem lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej nie jest szkodliwe oraz jest jedynym sposobem na usunięcie osadów, których pacjent nie może usunąć poprzez szczotkowanie.

Polishing – po dokładnym oczyszczeniu zębów (skalingu i piaskowaniu) zęby są dokładnie polerowane szczoteczką i pastą w celu wygładzenia powierzchni zęba i spowolnieniu odkładnia się kamienia i osadów.

Fluoryzacja – pokrycie zębów preparatem z dawką fluoru większą niż w paście do mycia zębów w celu ich wzmocnienia oraz zmniejszenia nadwrażliwości.

W naszej placówce zabieg higienizacji wykonuje dyplomowana higienistka oraz lekarze dentyści. Oczyszczą zęby z kamienia i osadu, zabezpieczą je fluorem, udzielą Państwu instruktażu higieny jamy ustnej oraz doradzą w indywidualnym doborze środków jamy ustnej.