Protetyka

Protetyka w Kołodent obejmuje pełen zakres zabiegów protetycznych. Ich celem jest odbudowa zniszczonych, utraconych lub uszkodzonych zębów, przywrócenie ich naturalnego wyglądu i funkcji oraz poprawienie estetyki.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak poważne konsekwencje może za sobą nieść utrata chociażby jednego zęba. To nie tylko problem natury estetycznej, który sprawia, że czujemy się mniej atrakcyjni i wstydzimy się uśmiechać. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Dlatego lekarze dentyści edukują, by uzupełniać ubytki. Nawet te, których nie widać kiedy się uśmiechamy.

Nasi lekarze to doświadczeni specjaliści, wciąż podnoszący swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach, szkoleniach i sympozjach w kraju i za granicą. Oferują najnowsze metody leczenia co umożliwia najlepszy wybór leczenia dedykowany każdemu pacjentowi. Korzystają z najnowszych technologii wykonywania prac protetycznych.

Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne polega na wykonaniu w laboratorium protetyki stomatologicznej uzupełnień, które odbudowują tkanki zębów bądź całkowicie je zastępują. Wśród uzupełnień protetycznych wyróżniamy m.in. licówki, korony, mosty, nakłady (inlay/onlay/overlay, endokorona),wkłady koronowo-korzeniowe, protezy szkieletowe, całkowite, struktury mocowane do implantów.

 • Licówka to najbardziej estetyczna i najmniej inwazyjna metoda rekonstrukcji zębów przednich. Dowiedz się więcej o licówkach pod tym linkiem.
 • Korona protetyczna to estetyczna i funkcjonalna odbudowa całej korony zęba.
 • Most to odbudowa protetyczna uzupełniające brakujące zęby, umocowana na stałe na zębach własnych żywych lub po leczeniu endodontycznym.
 • Nakłady koronowe typu inlay /onlay/overlay/endokorona to rodzaj wykonywanych w laboratorium wypełnień, które dają możliwość odtworzenia idealnego kształtu zębów z bardzo dużymi ubytkami.
 • Wkłady koronowo-korzeniowe to podbudowa protetyczna wykonywana na zachowanych korzeniach (po leczeniu endodontycznym=zęby martwe) w przypadku utraty korony zęba.
 • Protezy zębowe to uzupełnienia protetyczne stosowane w wypadku rozległych braków w uzębieniu, gdy nie można zastosować uzupełnień stałych.Wykonujemy protezy: akrylowe, szkieletowe, acetalowe, overdenture- protezy których utrzymanie jest ulepszone dzięki wykorzystaniu korzeni własnych zębów lub implantów.
 • Protezy kombinowane to protezy zębowe połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków lub koron teleskopowych. Implanto- protetyka To dziedzina, która zajmuje się rozwiązaniami protetycznymi opartymi na implantach (implant zastępuje korzeń zęba). W zakres procedur wchodzą: korony , mosty , protezy.
Uzupełnienia protetyczne zapewniają:
 • poprawę i korektę kształtu zębów
 • likwidację nieestetycznych przebarwień, przekrzywień, przerw
 • odbudowę startych i zniszczonych zębów
 • uzupełnienie braków w uzębieniu
 • odbudowę złamanych i ukruszonych lub nieestetycznych zębów przednich i bocznych
 • ochronę zębów w przypadku zaciskania lub zgrzytania
Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Odrębnym działem protetyki jest leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Głównymi objawami są bóle okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, trzaski, trzeszczenia przy ruchach żuchwy. Metodą leczenia jest szyna. Szyna relaksacyjna to nakładka na zęby, która ochrania zęby w nocy.

Każdemu pacjentowi proponujemy indywidualny plan leczenia bazujący na kilku opcjach i wygodnych rozwiązaniach dla pacjenta. Plan leczenia może dotyczyć braku części zęba, braku całego zęba, braku kilku zębów lub całkowitego bezzębia. Pacjent wraz z lekarzem wybierają najlepszą opcję leczenia protetycznego w danym przypadku.

Dzięki stosowanym przez nas zabiegom brak zębów pozostanie tylko wspomnieniem, a estetyczny końcowy efekt to wypadkowa profesjonalnej obsługi przez najlepszych specjalistów.